fbpx

Jsem cestovatelka, instruktorka a tvůrce outdoorových a zážitkových  programů. Provedu vás světem zážitkového vzdělávání a naučím vás, jak využít zážitky pro osobní rozvoj. 

Moje cesta světem zážitkového vzdělávání

Dnes už vím, že odpovědi na moje otázky a řešení mých problémů (nebo výzev) jsou ve mně. A už vím, jak je najít. Když jsem v životě zasekaná na místě a nevím kudy kam, nebo prostě potřebuju inspiraci, vím kam jít pro radu i pro nakopnutí.

Zážitky umí odpovědět skoro na všechno, na co se zrovna sama sebe ptám. A nemusí to být zrovna dlouhé nebo zásadní adrenalinové akce. Postupně jsem se naučila využívat ve svůj prospěch i obyčejné zážitky běžného dne. Opravdu velké posuny mi také umožňuje cestování. Cestuju ráda a pořád, jak to jen v různých životních situacích dokážu.

Velkou inspirací mi je metoda zážitkové pedagogiky, která nabízí způsob práce se zážitky ještě na mnohem hlubší a efektivnější úrovni. Kurzy, využívající tuto metodu, umí rozvíjet i velmi specifické dovednosti.

 

Život mě fakt baví.

Orientuji se v tom, co chci dělat, a užívám si cestu za svými cíli. Nejsem ve vleku jiných lidí a dokážu formulovat a obhájit svůj názor. Líbí se mi sledovat svůj pokrok a líbí se mi sledovat pokrok svých klientů.

Víc a víc se mi daří žít vědomě a cítit se svobodná.

Vím, co umím. Vím taky, co neumím, a na tom se snažím neustále pracovat. Nebojím se nových výzev a jsem hrdá na to, jak překonávám případné překážky.

Jsem sama sebou a jsem sama se sebou ráda.

Vzpomínám si, že kdysi tomu tak nebylo. Byla jsem v životě nejistá, chybělo mi sebevědomí. A rozhodně jsem netušila, kam směřuji. Pohybovala jsem se mezi lidmi, kteří mě sráželi a přesvědčovali mě, že pokud nejdu s většinou, nevím, co je „in“, nikam to nedotáhnu. Bála jsem se vykročit do neznáma. Studovala jsem školu, která mě nebavila, ale neměla jsem odvahu to změnit.

Žila jsem v iluzi svobody, ze které se mi občas dařilo někam vykročit, ale stálo mě to hodně energie. Vždycky jsem se jako bumerang vrátila zpátky. Bylo prostě mnohem jednodušší nevzdorovat té bublině lidí, kteří přece „mnohem líp než já“ věděli, co je „in“ a co se „nosí“ (a nemyslím jen oblečení, i když vzhled při mé hruškové postavě výšky 153 cm jistě hrál nějakou roli 😊).

Usilovně jsem se snažila být sama sebou, ale nevěděla jsem, jak to mám udělat.

A pak za mnou přišla kamarádka, která se zrovna vrátila z jednoho zážitkového kurzu, (který se konal na úžasné inspirativní zřícenině hradu!). Ta kamarádka mi řekla: „Víš, já nesmím nic ani naznačovat, ale určitě tam musíš jet!“. Nic víc jsem z ní opravdu nedostala. Zabalit batoh a vyrazit do neznáma bylo jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v mém životě.

Tento kurz byl první vlaštovkou mého následujícího směřování. Stal se pro mě bránou k sobě samé skrze práci se zážitky, jakou jsem do té doby nikde nezažila.

Všechno do sebe zapadalo.

Důležitý okamžik nastal, když jsem se rozhodla jít studovat andragogiku. Tou dobou jsem úplnou náhodou (ehm, věříte na náhody?) objevila na nástěnce v knihovně inzerát nabízející práci instruktora v jedné z největších zážitkově-vzdělávacích firem v ČR. Prošla jsem výběrovým řízením, a tak jsem se mohla učit nejen od profíků, ale přímo s profíky.

Zjistila jsem, že zážitkové vzdělávání je metoda, která mi poskytuje potřebný rozvoj. Umí mi nastavit zrcadlo ve skupině a napoví, co mohu zlepšovat a jak. To pak mohu využívat v reálném životě. V práci, ve škole, kdekoliv.

Cítila jsem obrovskou touhu nejen zažívat a učit se, ale především zprostředkovávat zážitky a učení druhým. Jezdila jsem na různé kurzy jako účastník, a postupně jsem víc a víc působila jako instruktorka. Vytvářela jsem svoje vlastní kurzy. Naučila jsem se, jak skrze zážitkové vzdělávání zlepšovat specifické dovednosti, přesně podle přání klientů. Naučila jsem se, jak předávat radost z objevování a z překonávání sebe sama.

Během let, kdy pracuji jako instruktorka, zažívám nejen svůj posun kupředu, ale i úspěchy, radost a AHA momenty svých klientů. Vzniklo a proběhlo mnoho akcí, které pomohly klientům lépe poznat sebe sama. Lépe umět pracovat s cíli, spolupracovat a komunikovat ve skupině, formulovat svůj názor, vystupovat před lidmi. Přesně tak, jak potřebovali.

Jsem vděčná, že mohu svou radost a vášeň pro zážitky předávat dál a inspirovat tak svoje klienty. Jedu na stejné vlně s podobně naladěnými lidmi.

Než jsem se ale odhodlala jít do akce – do neznáma, než jsem se prokousala tím, co to zážitkové vzdělávání znamená, jaké nabízí možnosti, a jak může pomoci mně, trvalo to roky.

Vnímám velkou příležitost otevřít a poodhalit svět zážitkového vzdělávání. Velmi ráda se stanu vaším průvodcem po světě zážitkového vzdělávání a ukážu vám, jak využít zážitky pro svůj vlastní rozvoj.

Pokud jste učitel, instruktor, lektor, průvodce nebo vzdělavatel, s radostí vás naučím, jak využít zážitkové vzdělávání ve vaší praxi.

Osobně na frčky a výčty moc nedám, ale mou relevantní praxi včetně zážitkových kurzů, kterých jsem se účastnila, najdete tady >>.