fbpx

 

 

Moje vize

(proč vznikl tento blog)

 

Chtěla bych, aby mělo víc lidí přístup k informaci o tom, že něco jako zážitkové vzdělávání existuje a že je skvělé. Protože mně funguje. Už hodně let. A znám hodně, fakt hodně lidí, kterým funguje taky. A to v pozici účastníka, i v pozici instruktora. O tom, jak pomohlo mně, si přečtěte v mém příběhu.

I kdyby jen jeden člověk, který navštíví moje stránky, odjel na nějaký zážitkový kurz, který se pro něj třeba stane přelomovým okamžikem v životě, má to pro mě smysl. I kdyby se jeden člověk v návaznosti na informace, které tu najde, stal dobrým zážitkovým instruktorem, má to pro mě smysl.

Víc nadšených účastníků, kvalitních instruktorů a skvělých akcí! Má to smysl! A za tím si stojí celou svou osobností.

Chci pomáhat lidem se v zážitkovém vzdělávání orientovat. Chci vás naučit, jak reflektovat zážitky běžného dne a jak je využívat ve svůj prospěch.

Jako každý specifický fenomén mají i „zážitkovky“ a outdoor svůj vlastní svět. A pro lidi mimo tuhle bublinu se může zdát nedostatečně lákavý. Neříkám, že zážitkové vzdělávání je pro všechny. Nic není pro všechny. Ale jsem přesvědčená, že docela velké procento lidí, kteří o něm nic nevědí, by ho s nadšením využilo. Kdyby o něm vědělo.

Vnímám dvě výzvy.

Jednak přitáhnout lidi zvenku, aby si zážitkový svět aspoň prohlídli a rozhodli se, jestli chtějí vědět víc, nebo se spokojí s informací o jeho existenci. Už to je úspěch. Získali znalost, ke které se mohou vrátit, až přijde čas. Nebo mohou tuhle informaci mezi řečí poslat dál někomu, komu bude zrovna zatraceně užitečná.

Druhá výzva je vytvořit tu jakousi mapu tohoto světa. Jako každý specifický svět má i zážitkové vzdělávání vlastní historii, autority, organizace, vlastní jazyk čili hantýrku, hromadu akcí, různé cílové skupiny, různé cíle a různé principy a prostředky… Když už do tohoto nového lákavého světa někdo strčí hlavu, byla by škoda, kdyby ji zase vystrčil s pocitem „kdo se v tom má vyznat?“. Případně třeba odjel na nevhodný kurz a s křikem z tohoto úžasného světa utekl (i o takových případech jsem slyšela).

No a když už v tom budu, velmi ráda přihodím i kus sebe. Nějakou tu inspiraci a příběhy z mojí vlastní cesty. Je mi jasné, že pro mnohé z vás bude zrovna tahle část ta „lákací“. Nu, máte ji mít.

Toto výše popsané je má vize a chci, aby můj web byl v tomto odlišný od dalších zážitkově-vzdělávacích webů. Chci, abyste si za mnou mohli přijít pro radu. Co je co? Kam mám jet? A proč? (Kde to žije a co to žere?😉)

Mám kotel zkušeností z různých zákoutí zážitkově vzdělávacího světa, ve kterém jsem doma. Nechci ty zkušenosti nechat ležet ladem. Chci je posílat dál a můj web mi dává tuhle skvělou příležitost.

Tak. Tož proto.