fbpx

Jak nápady přicházejí na svět

Máte rádi mapy?? Já jo.  Jsou nádherný. A užitečný. A i když se ztrácíte i s mapou, furt je lepší mít aspoň nějakou.

 

To se tak probudím v jednu ráno u tchýně, je mi zle. Jdu na záchod a pak znovu uspím svou malou neustále se budící dceru. A vlastně nejsem moc šťastná z toho, že už jsem zase vzhůru. Sakra, to zas budu zítra vypadat. Od té doby, co se narodila Šárka, spím buď špatně, nebo hůř.

Tak si tak ležím a doufám, že brzo usnu.

No, než přejdu k pointě příběhu, musím vám se sarkastickým tónem v hlase sdělit, že teď je půl druhé a já sedím v kuchyni na zemi a píšu tohle všechno, než to zapomenu.

Protože jak si tak ležím a spánek nepřichází úplně okamžitě, začnou mi mozkem probíhat myšlenky na blog a na zážitkové vzdělávání. A na vás, moje čtenáře. Nápady se rojí jako včely kolem úlů na jaře. Některé myšlenky mi přijdou celkem použitelné, některé ne, ale žádná mi nestojí za to obětovat šanci na další spánek.

Myšlenky se mi stáčí poslední dobou pořád jedním směrem. Už pár týdnů si lámu hlavu nad tím, jak vám vlastně to zážitkové vzdělávání představit. Krátce, jednoduše, názorně.  Není těžké vás lákat a básnit o tom, co to všechno umí a jak vám může pomoct. Ale celkem chápu, jak je těžké si pod takovým konceptem představit něco konkrétního, reálného, hmatatelného. Na to téma existuje spousta knih, ostatně já sama jsem o zážitkovém vzdělávání napsala dvě diplomky. Jenže to nepotřebuju. Ani já, ani vy. Jak to téma jen uchopit názorně? Krátce a úderně?

A pak je tu! Naprosto jasná a čistá vize MAPY. Je to úplně jasné. Od začátku jsem se cítila jako průvodkyně. A od začátku je mým cílem pomoci vám orientovat se ve světě zážitkového vzdělávání.  Každý průvodce přece potřebuje pro své klienty mapu.  Úplně jasně ji vidím. Kontinenty, místa, barvy, legendu, všechno.

Ještě chvíli bojuju, pak volím kompromis a píšu poznámku do mobilu: vytvořit ebook jako mapu! A jdu si znova lehnout. Jenže to nestačí. Hlava už frčí, nejradši bych šla rovnou tvořit první pokusy mapy. Od čehož mě nejspíš zachraňuje hlavně to, že jsem u tchýně a nemám k dispozici ani prostor (i když v kuchyni na zemi se taky dá dělat lecos 😊), a ani tužky a papíry.

Tak aspoň vstanu a píšu tento článek. Sedím na zemi v kuchyni u své tchýně, ve dvě ráno. Z obýváku se ozývá manželovo hluboké chrápání a z pokojíku pro hosty miminčí kníkání. Dost bizardní, zdá se mi. Nejsem já trochu magor?

Hned zítra vyplením papírnictví a zkusím, jak mi tvorba mapy půjde.

Viděli jste Harryho Pottera? Já bych si přála kouzelnou hůlku a myslánku na odkládání myšlenek. Už to, že by se myšlenka uložila v podobě vizualizace, je pro mě dost lákavé. Aspoň bych ráno viděla mapu tak jasně, jako ji vidím teď. Ale protože myslánku ještě nikdo nevynalezl, uložím si ten obraz ve své mysli. A ráno uvidíme. Myslím, že se můžete těšit na mapu světa zážitkového vzdělávání.

Všechno má svůj čas. Ve tři čtvrtě na dvě ráno má svůj čas spánek a já opravdu doufám, že jsem odložila z hlavy současné „best of“ a ten mizera mozek mě nechá usnout.

Linda Horčičková
Jsem instruktorka a tvůrce outdoorových zážitkových kurzů. Provádím druhé světem zážitkového vzdělávání a učím, jak využít zážitky pro osobní rozvoj. Pomáhám vzdělavatelům obohatit jejich praxi o zážitkovou metodu. Jsem autorkou ebooku O krok blíž k sobě ZDARMA >> a ebooku Fascinující svět zážitkovek>> Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Ebook O krok blíž k sobě aneb 4 techniky využití zážitků běžného dne pro svůj rozvoj, které zvládnete i vy ZDARMA PRO VÁS.
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na facebooku: