Jak vyladit mužskou a ženskou energii: případová studie

Na začátku byla žádost o pomoc

Požádala jsem kamaráda, říkejme mu třeba Aleš, zda by mi u sebe ve facebookové skupině mohl sdílet krátký dotazník. Jak už to tak s dotazníky bývá, potřebuju, aby mi ho lidi vyplnili. A to dokonce ne jen tak nějací lidi. Neplním žádné kvóty ani si nikde nedělám čárku za každou odpověď. Nedostávám žádné peníze za vyplněný kus. Odměnou jsou pro mě informace, nejlépe od relevantních lidí.


Hledám ženy, které vyčerpává věčný kolotoč děti – domácnost – práce. (Nebo domácnost a práce, jestli nemáš děti. Někdy to úplně stačí :-). Hledám tebe, pokud cítíš, že i když máš vlastně docela fajn život, tak už ale opravdu potřebuješ čas pro sebe. Potřebuješ dostat do života aspoň kousek svobody, aspoň kousek dobrodružství.


A jak to souvisí s mužskou a ženskou energií?

Aleš vede skvělé zážitkové kurzy, teď naposledy pro matky a syny. Připadalo mi, že by se mezi jeho klienty mohly najít ženy, které by dotazník zaujal. Jak to s jeho sdílením dopadlo, ani nevím. Protože místo „Jasně, že ti to nasdílím“, případně „Ne, promiň, tohle se mi nehodí do krámu“, mi přišla nevyžádaná, leč dost zajímavá zpětná vazba. A ta nás přivádí k tématu mužsko – ženské energie. Koukej:

Aleš napsal:

"Je v tom /dotazníku/ hodně mužské energie a aktivit, které jsou výkonové a tak trochu mužské. V tom dotazníku mi pro ženy chybí bytí, prožívání, plynutí. Je pro mě zajímavé, jak vnímáš svobodu, spojenou s dobrodružstvím a s mužskou energií 🙂 Určitě je tam toho víc, ale na první pohled to na mě takto působí. Ale určitou skupinu žen to asi osloví. Omlouvám se za nevyžádanou zpětnou vazbu :-)."

Nejdřív mi to pěkně zvedlo mandle

Co ti mám vyprávět. Přes to, že si Aleše hluboce vážím jako člověka i jako kolegy, nejdřív mě to pěkně zvedlo mandle. Já to tak většinou mám. Moje přirozená životní strategie je „Vlítnem tam a uvidíme!“, což má výhody i nevýhody. Ostatně jako cokoliv. A i tady platí staré dobré pravidlo, že stejně jako oheň, i taková životní strategie umí být dobrý sluha, ale zlý pán. Jinými slovy: využívám svůj přirozený přístup vědomě a vědomě ho doplňuju jinými přístupy. Většinou. Snažím se.

Krátký vtípek na téma energie, toho, co si přitahujeme a co nám svět servíruje za "shody okolností": Přijde mi nanejvýš recesivní, že pojmenování "Vlítnem tam a uvidíme!" se kdysi ocitlo v mém slovníku ( patrně tou slavnou "shodou okolností") právě od Aleše. Ve skutečnosti je to jeho hláška :-).

Přečetla jsem si, co mi Aleš potřeboval sdělit, a už to ve mně jelo:

„No, aspoň že se omluvil! Koho to zajímá! Nechtěla jsem pojednání o tom, že se chovám jako chlap, já jsem jenom chtěla sdílet ten zatracenej dotazník! To bych ho chtěla vidět, jak vysvětluje uhoněné ženě uvězněné v kolotoči domácnost – děti – práce, že si má užívat svobody v ženské energii!“ 😀

Pěkně si umím jet, že? Sama sobě se směju. Co s tím taky jinýho.

Tak jsem šla radši vařit aneb správně namíchaný koktejl

Šla jsem radši vařit oběd (pohanka se zeleninou na indický způsob, kdyby tě to náhodou zajímalo), a jak tak krájím ty cukety, vrací se mi příčetnost a přemýšlím o tom, co mi tenhle vzkaz o mužské energii v mé tvorbě říká.

FAKT – ZAJÍMAVÝ – POJMENOVÁNÍ – TOHO – V – ČEM – JE – MŮJ – PŘÍSTUP – VÝJIMEČNÝ.

Protože tohle jsem já. A já chci tvořit, pracovat a vůbec žít jako… já.

Aby nedošlo k mýlce. Nemám nic proti mužské ani ženské energii. Ano, vnímám je. Ano, rozlišuju je. Ano, používám je vědomě obě. Ano, malá holčička Linda byla vychovávaná trochu víc v mužské energii, než spousta jiných holčiček. Ale už je velká. Spoustu se toho naučila a učí se dál.

Já nejvíc věřím v rovnováhu. A v to, že pokud s mužskou a ženskou stránkou světa zacházíš VĚDOMĚ, stejně nakonec záleží na tom, jestli si umíš umíchat mužsko-ženský koktejl tak, aby ti chutnal a abys skrze něj mohl/a nabízet svoje dary dál.

Volání po rovnováze

Asi se shodneme, že dnešní západní společnost (kam řadím i prostředí, v kterém žiješ ty i já), je hodně postavená na mužské energii. Chtěla jsem napsat výkonnostní, ale tady už bych o tom možná polemizovala. Já chápu, v jakém smyslu je výkon tradičně spojován s mužskou polovinou spektra, na druhou stranu poslední 3 roky bytí matkou mě přesvědčují o tom, že i žena je ve své energii schopna nadlidských výkonů (a nemyslím tím teď zrovna manažerku ve vysoké funkci 🙂 )

Možná právě v reakci na západní „maskulinní“ svět je stále více slyšet volání po změně. Nebo spíš po rovnováze?Všude se objevují ženské kruhy, různá společenství žen, důraz na různě podoby bohyně matky země, mezigenerační setkávání žen… je to úžasný, že? Je úžasný sledovat, jak se i ženská energie, její projevy, síla, symboly a vše, co k ní patří, dostává do povědomí společnosti. Mám z toho opravdu radost.

Skandál: Žena ženám – přes to v tom je mužská energie!

I přes to je v mém dotazníku „hodně mužské energie“. Jo, je. A je to tak naprosto správně. Jak to? Dotazník od ženy pro ženy s mužskou energií? Co to jako má být?

TO JSEM TOTIŽ JÁ A ZPŮSOB, JAKÝM VĚDOMĚ ŽIJU A JAKÝM UMÍM PŘEDÁVAT TO, CO SE MI DAŘÍ. Je mi v tom dobře. A tak nějak si myslím, že na tomto světě nebudu jediná?

Důležité: Nemám žádný záměr ani potřebu potlačovat nebo odsuzovat ženskou část energie. Naopak, snažím se jí vědomě přijímat a žít jí tam, kde to ladí. S obdivem a zvědavostí pozoruju jemné ženské bytosti, které se svou přirozeností koupají v téhle ženské polovině energetického světa a často a ráda se jimi nechávám inspirovat.

A se vší pokorou věřím, že i já svým o něco méně ženským přístupem inspiruji ostatní.

Kromě toho „aktivity, které jsou výkonové a tak trochu mužské“, jak je označil Aleš, podle mě nesou i ženskou část, a to přesně takovou, jakou potřebuje člověk (muž i žena), který je zrovna vykonává. Třeba takové putování, dobrodružství, přespání v přírodě. Může to být mužská „výkonnostní“ dřina o přežití. Já ale většinou nacházím to zmiňované ženské „bytí, prožívání, plynutí“. Rozhodně mnohem víc než v kolotoči doma.

Závěr? Pozvolna si usazuju tohle prozření. Teda, ne, že bych to dřív nevěděla, ale asi jsem to neměla takhle pěkně pojmenované. Děkuju ti, Aleši. Ano, svoboda ve směru do dobrodružství, akce, objevování,  je tradičně spíš v mužské energii, ale opravdu to má tak daleko do ženské divokosti?

Věřím, že jsou ženy (respektive odpovědi, které jsem dosud dostala skrze dotazník, to potvrzují), kterým by tenhle kousek takzvaně mužského světa udělal v životě dost dobře.

Nechceme tím potlačovat svou ženskost.

Jen hledáme možnosti. A rovnováhu.

PS: Jestli s tebou můj přístup rezonuje, neváhej vyplnit dotazník taky, případně budu ráda, když ho nasdílíš, pošleš dál! Díky.

 

 

Linda Horčičková
Jsem somatická koučka a průvodkyně doprovázených poutí. Pomáhám ženám ŽÍT SMYSL. BÝT V POHDĚ. DLOUHODOBĚ. K tomu používám nejrůznější prostředky. Můžeme se třeba potkat ve facebookové skupině Blíž k sobě: Putování krajinou vnitřní i vnější. Nebo si můžeš dodat Odvahu jít vlastní cestou pomocí krásných Karet vědomého prožívání zdarma:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.